Nakúpte v autorizovanom eshope, so záručným a pozáručným servisom!

Všetko čo potrebujete vedieť o vodotesnosti hodiniek

Waterproof alebo water resistant. Rôzne hodinky majú rôzne označenie, ktoré vyjadruje, do akej miery sú odolné voči vode a tlaku.

Hodinky merajú odolnosť proti tlaku vody v baroch, metroch alebo štandardnej atmosfére (atm).

„Nepremokavý“ môže znamenať, že kryt odolá bežnej vlhkosti alebo iba niekoľkým kvapkám. Ak vaše hodinky navlhnú a nie ste si istí, čo máte robiť, požiadajte svojho hodinára, aby ich skontroloval.

Zvyčajne sa kruhové gumové tesnenie používa na zatvorenie zadnej časti hodiniek a utesnenie na puzdre, aby hodinky boli vodotesné. Tento typ tesnenia udržuje vodotesnosť, ale tiež zaisťuje, že rôzne časti, ako je sklo (ktoré musí byť relatívne silné a odolné), zostanú nepoškodené.

Kľúčovou vlastnosťou, ktorá poskytuje základnú ochranu pred vodou, je puzdro z nehrdzavejúcej ocele. Hodinky so skrutkovaným chrbtom sú ešte bezpečnejšie.

Potápačské hodinky majú mať jednosmerný rotačný rám, ktorý zobrazuje zostávajúci čas potápania, ako aj vypúšťací ventil hélia.

V zásade platí, ak na hodinkách nie je informácia o vode odolnosti, určite nie sú vhodné do dažďa, vlhkého prostredia dokonca ich poškodí aj para v kúpeľni.

Väčšina hodiniek je označená číslom, za ktorým nasleduje „atm“ (1 atm = 10 metrov). Ak sú hodinky označené 3 atm, hodinky môžete bez problémov používať v hĺbkach až 30 metrov. Tieto hodnotenia zvyčajne prideľujú hodinári v laboratórnych podmienkach s použitím nehybnej vody. Toto číslo by ste nikdy nemali brať na presnú hodnotu.

Ak sú hodinky označené ako vode odolné do 3 atm, znamená to jednoducho, že vydrží bežné, každodenné používanie a bežné vystavenie vode (dažďu a striekajúcej vode), ale nie sú vhodné na použitie v bazéne, sprche alebo samozrejme pre potápanie.

Hodnotenie odolnosti proti vode udáva výrobca a je založené na 3 faktoroch: korunka, zadná časť puzdra a tesnenia. Napriek tomu podmienky (napríklad občasná výmena batérie) a starnutie tesnení môžu časom znížiť odolnosť hodiniek voči vode.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyjadriť vodotesnosť vodotesných hodiniek: na tento účel sa používajú BAR, ATM a meter. Čo však znamenajú?

3 ATM / bar / 30 m: Tieto hodinky sú odolné proti dažďu a postriekaniu.

5 ATM / bar / 50 m: Tieto hodinky sú nepremokavé a možno ich nosiť pri plávaní, ale nemali by ste v nich do bazéna skákať.

10 ATM / bar / 100 m: Tieto hodinky sú vodotesné a vhodné pre väčšinu vodných športov, ako je plávanie, plachtenie a šnorchlovanie v plytkej vode. Ak máte v pláne skočiť z útesov a potápať sa, nenoste tieto hodinky.

20 ATM / bar / 200 m: Tieto hodinky sú vodeodolné a sú vhodné pre všetky druhy vodných športov a potápanie. 

A čo ak sa objaví vlhkosť?

To nevyhnutne neznamená, že vaše hodinky presakujú. Ak sa hodinky náhle ochladia, môže sa objaviť vlhkosť. Kvapalina, ktorá je vo vnútri hodiniek,  vytvára  na vnútornej strane ľahkú hmlu. Po chvíli táto vlhkosť opäť zmizne. Ak sú kvapky väčšie, je pravdepodobné, že hodinky nie sú vodotesné a je potrebné ich opraviť.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.